REHABİLİTASYON

  • Kısırlaştırma
  • Aşılama
  • Küpeleme
  • Kayıt altına alma
  • Genel sağlık bakımları (Tıraş, tırnak kesimi, mikroçip uygulaması vb.)
  • İç-dış parazit aşı uygulamaları
  • Teşhis - Tedavi

KISIRLAŞTIRMA

Üremeyi kontrol altına almak amaçlı yapılmaktadır. Ameliyat ve bakımları biten sağlıklı hayvanlar 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince alındıkları bölgeye bırakılmaktadır.

AŞILAMA

Yavru kedi ve köpekler sahiplendirilmeden önce yavru köpek/kedi aşıları ile aşılanmakta böylece olası kayıpları en aza indirmeye çalışmaktayız.
Kısırlaştırmadan sonra tüm ameliyat olan hayvanlara kuduz aşısı yaparak kayıt altına almaktayız.

TEDAVİ

Hayvan Bakımevimizde CR Röntgen, kan gazları, mikroskop gibi teşhis araçları bulunmakta, imkanlar dahilinde olabildiğince hızlı müdahale ile hasta ve yaralı hayvanlarımızda teşhis ve tedavi prosesleri uygulanmaktadır. Dijital görüntü kaydı yapabildiğimiz CR röntgen cihazımız ile farklı dokuları farklı şekillerde detaylı bir şekilde inceleyebilmekteyiz.
Buna göre; Kemik ameliyatları (kırık vb.), tümör veya kitle ameliyatları, bir takım göz ameliyatları, idrar taşı, doku kistleri extirpasyonları yapılmakta, post operatif bakımları sağlanmakta ve iyileşen patili dostlarımız alındıkları bölgeye bırakılmaktadır.

KÜPELEME - KAYIT ALTINA ALMA

Kısırlaştırma işlemlerinden sonra tüm köpekler resmi açıdan küpelenmekte ve mikroçip uygulaması yapılarak tüm uygulamalar işlem kayıt altına alınmaktadır.
Kedilerde ise kısırlaştırılmış hayvanlarımızın kulaklarında görülebilen şekilde işaretleme yapılmaktadır.

GENEL SAĞLIK BAKIMLARI

Doğal yaşam alanlarımızda misafirimiz olan köpeklerin yanı sıra bize ihbar edilen tüm sokak hayvanlarımızın yıllık tıraş ve genel sağlık bakımları yapılmaktadır.

İÇ-DIŞ PARAZİT AŞI UYGULAMALARI

Doğal yaşam alanlarımızda misafirimiz olan köpeklerin yanı sıra bize ihbar edilen tüm sokak hayvanlarımızın yıllık kuduz aşıları ve düzenli olarak iç ve dış parazit uygulamaları yapılarak kayıt altına alınmaktadır.

KORUYUCU HEKİMLİK (ZOONOZ HASTALIKLAR, İÇ-DIŞ ANTİPARAZİTER UYGULAMALAR)

Bakımevimizde sokak hayvanlarımıza bulaşıcı ve öldürme yeteneği yüksek hastalıklara karşı (kanlı ishal, gençlik hastalığı gibi) koruyucu aşılama uygulamalarının yanı sıra bu hastalıkların tedavi uygulamaları yapılmaktadır.
Yine hayvanlardan hayvanlara ve insanlara bulaşabilecek iç parazit ve dış parazitlere karşı uygulamalar (enjeksiyon, püskürtme, damlatma) yapılmaktadır.

BESLEME ODAKLARIMIZ, OTOMATİK SU KAPLARI

Tespit edilen ve ihtiyaç duyulan alanlara hayvan severlerimizle işbirliği yaparak kentimizin ihtiyaç duyulan bölgelere besleme odakları ve otomatik su kapları koyabiliyoruz.
Bu çalışmalarda trafik ve hayvan sağlığı gibi konular göz önünde bulundurulmaktadır.
Pandemi döneminde haritalandırarak tespit ettiğimiz ve yine bu dönemde beslemesini yaptığımız Muğla merkezde 164 besleme noktası oluşturulmuş, duyarlı hayvanseverlerimizin de işbirliği ile tüm noktalar pandemi döneminde beslenmiştir.
32 noktaya otomatik su kapları konularak sokakta yaşayan patili dostlarımıza su kaynağı yaratılmıştır.

ENGELLİ HAYVAN DOSTLARIMIZA ENGELSİZ BİR YAŞAM SUNUYORUZ

Hayvan bakımevimizin doğal yaşam alanlarında görme ve bedensel engelli toplamda 23 hayvanımız bulunmakta bu hayvanlarımıza ait özel yaşam alanları bulunmaktadır.

İLETİŞİM

Muğla Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakımevi Akçaova Mahallesi Yeşilyurt Yolu Üzeri Kapalıkaya Tepe Mevkii Menteşe/MUĞLA

0530 957 76 24