KISIRLAŞTIRMANIN ÖNEMİ VE ÇOĞALMA HIZLARI

Kısırlaştırma, sokak hayvanlarında, üremeyi durdurma ve sakinleştirmenin yanı sıra kararlı ve sağlıklı bir nüfus sağlar. Dişi bir köpek bir senede yaklaşık 16 yavru üretir. Eğer bunların yaklaşık yarısı dişi olursa (8), o zaman ertesi sene bu yavrulardan (8x16) 128 yeni yavru dünyaya gelir. Bu sayılara birinci yavrulardan kalan erkek köpeklerin bunların dışındaki dişi köpekler ile çiftleşmelerinden meydana gelebilecek yavrular katılmamıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda kısırlaştırılmamış bir çift köpekten 6 yıl sonunda toplam 67.000 yavru doğacağı hesaplanmıştır. (Kaynak: Dog Fancy 2000) Bu sayı 16 yavru ile başlayan bir dişi köpekten oluşmuştur. Şehir sokaklarında, bu yavru ve anneler yiyecek bir şeyler bulabilmek için, genelde çok acı çekerler. İlk senelerinde yavruların dörtte biri açlık, hastalık, soğuk hava veya trafik kazalarından dolayı ölürler. Bir çift sokak köpeğinin kısırlaşmaması sonucunda oluşan bu karamsar tablo gerçekten üzücüdür.

İÇ-DIŞ PARAZİT VE AŞI UYGULAMALARININ ÖNEMİ

Hayvanlarımızda oluşan paraziter hastalıkların önüne geçmek için düzenli şekilde antiparaziter uygulamaların yapılması çok önemlidir. Bu uygulamalar iç ve dış paraziter uygulamalar olarak bilinmektedir. İç paraziter uygulamanın önemi; hayvan vücudunda, bağırsak, karaciğer ve kalp gibi organlara yerleşen parazitlerin yaşam döngüsünü kırmak ve dışkı yolu ile ölü bir şekilde atılmasını sağlamaktır. Dış paraziter uygulamanın önemi; bu uygulama ile hayvanlarda bulunan pire ve kene gibi ektoparazitlerin uzaklaştırılması ve belirli süre koruma sağlanması amaçlanmıştır. Ayrıca hayvanlarda bulunan bu zararlı parazitler, insanlarada bulaşmakta ve belirli hastalıklara neden olmaktadır.

BAKIM VE BESLEME

Hayvan dostlarımızın bakım ve beslenmesi bizlerin elinde olduğundan dikkat ve önem verilmesi gereken bir konudur. Doğru beslenme, hayvan dostlarımızın genel durumu ve yaşı ile farklılıklar göstermektedir.

Yavru Hayvanların Beslenmesi: Emme döneminden sonra yaş mama ve kademeli olarak kuru mamaya geçiş yapmak gereklidir. Kuru mama dengeli ve sağlıklı bir gıdadır. Yavruların ağız, diş gelişiminde esansiyel yağ asitleri ile tüylerin parlak ve sağlıklı olmasında içerdiği yeterli lif oranı ile kolay ve düzgün dışkı yapmaya yardımcı olur. Yavrular günde 3 öğün beslenmelidir ve temiz, ılık su eksik edilmemelidir.

Erişkin Hayvanların Beslenmesi: Erişkin hayvanlarda günde 1 öğün beslenmek yeterlidir. Beslenmede önemli olan hayvanların kilosu, hayvanların hareket durumu gibi etkenler göz önüne alınarak dengeli miktar ve içerikte besleme yapmak önemlidir.

Yaşlı Hayvanların Beslenmesi: Yaşlı hayvanlarda beslenme sayısını 2 öğüne çıkarmakta fayda vardır. Metabolizmanın hızının yavaşlayıp, yağ oranının artacağı, kalsiyum ve mineral ihtiyacı olacağından besleme bu durumlar göz önüne alınarak yapılmalıdır.

BESLEMEDE YAPILAN HATALAR

-Kemik ve balık kılçığı verilmesi.

-Çürümüş, kokmuş ve bozuk gıda verilmesi.

-Çiğ et verilmesi.

-Aşırı kalorili yiyecekler ile besleme yapılması.

İLETİŞİM

Muğla Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakımevi Akçaova Mahallesi Yeşilyurt Yolu Üzeri Kapalıkaya Tepe Mevkii Menteşe/MUĞLA

0530 957 76 24